EDEBİYATIMIZIN KIYMETLİ ŞAİRİ: KÜÇÜK İSKENDER’İN KIZ KARDEŞİ SEVGİLİ ELİF ÇUBUKTAR İLE DERGİMİZİN OCAK SAYISI İÇİN ÖZEL BİR RÖPORTAJ YAPTIK

Merhaba Elif bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz.?

💬 1972 İstanbul doğumluyum, doğma büyüme teşvikeliyim, orda doğmuşum, orda büyümüşüm, abimle beraber bir odayı paylaştık, beraber büyüdük, daha sonra abim ayrı eve çıkınca, oda bana kaldı. Ondan sonra İstanbul Üniversite İktisad fakültesi bölümünü kazandım ve daha sonra mecburen iş hayatına girmek zorunda kaldım vakit kaybetmeden. 1995 yılında evlendim, 26 yıl evliyim iki tane oğlum var, biri 24 yaşında, biri 16 yaşında Ceyhun ve Ege isimleri. Onlarla beraber hayatımıza devam ediyoruz. Özel bir şirkette muhasebecilik yapıyorum, monoton bir iş hayatım var, doğayı ve hayvanları seviyorum çok seviyorum.

Elif hanım bize biraz kıymetli şairimiz: Küçük İskender’de bahsedebilir misiniz.?

💬 Abim, beraber olduğumuz sürece ders çalışıyordu beni, çok zekiydi, Kabataş Erkek Lisesini birincilikle kazandı. Ben onun kadar zeki değildim, çabuk kavramazdım, ondan sonra annemde derdi ki; ‘oğlum sen zekisin, o çalışkan aranızdaki fark bu’ derdi annem. Zor olurdu onunla ders çalışmamız, o bağırırdı, sinirlenirdi, biraz sinirliydi. Akşamları beraber oturur dizi seyrederdik. Abim sinema hayranıydı, evinde zaten acayip bir sinema arşivi vardı. Zaten babamda ressamdı onunda acayip bir kitap arşivi vardı. Daha sonra abim üniversite kazandıktan sonra ayrı eve çıktı, ondan sonra bir kopukluk oldu, ancak yılbaşında, anneler gününde özel günlerde beraber olurduk. Daha sonra Bodrum’da ev aldı, oraya taşındı. Oraya gittik, beraber tatil yaptık. Abim, aşırı spor hayranıydı, Fenerbahçeliydi, maçlara felan giderdi. Oturur üçüncü lig maçlarını bile izlerdi. Çünkü burda(İstanbul) bir sene hastalığından dolayı beraber yaşadık üçüncü lig maçlarını beraber izler, yorumlardık. Hep derdi; ‘Fenerbahçe beni kanser yaptı’ derdi. Ki sorarlarsa öyle diyeceğim. Onun dışında abim kedileri çok severdi, Zuzi diye bir kedisi vardı onu kaybetti, Sonra ona ben yolda bir kedi buldum, 25 mayısta doğum günü(28 Mayıs) hediyesi diye kediyi eve getirdim. Abim bu kediyi Bodruma kendi evime götüreceğim dedi, sonra kısmet olmadı, kendi bize kaldı. (Elif hanım çok duygulanıyor ve akabinde ağlıyor. Biz de Elif hanımla röportajımıza kısa bir ara verdik)

Elif hanım, Küçük İskender’in kütüphanesinde hangi şairlerin kitapları vardı.?

💬 Can Yücel, Nazım Hikmet, Cemal Süreya ve Edip Cansever en son abim bize kitap sipariş listesini veriyordu, biz ona getiriyorduk. Ona baya Tezer Özlü kitaplarını aldık. Abim baya kitap okuyordu, günde iki, üç kitap okurdu. Bilhassa hastalığından dolayı sabah erken kalkar kitap okurdu.

Elif hanım, Küçük İskender’in en yakın yazar ve şair dostları kimlerdi.?

💬 Latife Tekin, Gonca Özmen ve Şükrü Erbaş ki bunlar abimin hastalığı sürecinde sık sık ziyarete gelir, yakından ilgilenirlerdi.

Elif hanım biz “Tolstoy’un Bisikleti” e-Dergisine son mesajınız neler.?

💬 Rossi şiir gecesinde, abim genç şairleri sahneye çıkartır, onlara şiirlerini okuturdu, onları yüreklendirdi. Abim bugün olsaydı aynı hisle sizede öyle davranırdı.